Nepotřebujeme jenom slunce, ale také stín
- Podrobnosti
23.9.2017
Všeho moc škodí, to platí o mnoha věcech a sluneční záření není výjimkou. Přemíra slunečního záření je škodlivá, to je už lékařsky dokázané, a proto bychom se tím měli řídit. Škodlivé paprsky tvoří rizikový faktor při vzniku rakoviny kůže. Samozřejmě to neznamená, že máme před sluníčkem utíkat. Neměli bychom to ale přehánět a měli bychom využívat účinné stínění.
Vnitřní stínění nestačí
Víte, co se například stane tehdy, když vaše zimní zahrada nebude mít stínění a bude orientována na jih? Jednoduše se bude strašně přehřívat a vy v ní nevydržíte. Proto byste měli hned při přípravě projektu zimní zahrady myslet na její účinné stínění. Jinak vám nebude k ničemu. Jak ale vhodně zastínit okenní desky zimní zahrady? Můžete toho docílit třeba pomocí žaluzií, které zatáhnete, nebo také s pomocí markýzy. Vždy ale potřebujete vnější stínění. Vnitřní stínění třeba formou rolety vám v tomto případě nepomůže.
Markýza dobře poslouží
Ostatně, i dřevěné zahradní pergoly se zastřešením potřebují stínění. Neplatí to samozřejmě v případě, že pergoly mají pevnou střechu, dejme tomu z lepenky, nebo z pevného asfaltového šindele. U těchto případů střecha tvoří současně i zastínění. Je-li ale zastřešení průhledné, například ze skla nebo polykarbonátu, uvítáte stínění. Můžete tak přes pergolu nechat rozvinout třeba markýzu. Potom si zajistíte příjemné posezení.
Zachytí UV paprsky
Zejména markýzy jsou třeba pro pergoly ke zdi skvělým řešením. Markýzu umístíte na zeď domu, nad trámky pergoly a buď ručně nebo pomocí dálkového či přímo automatického ovládání jí spustíte v případě potřeby. Můžete si vybrat látku markýzy, která bude ladit s fasádou vašeho domu. Látka navíc dokáže zachytit škodlivé UV paprsky, takže i když budete mít nezastřešenou pergolu, můžete pod ní při roztažené markýze bez obav sedět.